Forum zwierzaki Strona Główna zwierzaki

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

żywienie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum zwierzaki Strona Główna -> Świnki Morskie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
paulu$
Moderator



Dołączył: 18 Lip 2007
Posty: 481
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: skad? bo ja wiem

PostWysłany: Pią 15:41, 27 Lip 2007    Temat postu: żywienie

Wskazówki ogólne
Właściwe żywienie jest podstawowym warunkiem utrzymania świnki w zdrowiu. Świnka powinna dostawać mieszankę złożoną z pokarmu treściwego, objętościowego i soczystego (wyjaśnienie niżej).
Świnki morskie są wegetariankami. Pokarm świnek musi być czysty, świeży i pozbawiony trujących związków, np. środków chemicznych, którymi są opryskiwane owoce. W klatce można zawiesić kostkę soli wapniowej lub zwykłej soli kuchennej, aby świnka mogła pokryć zapotrzebowanie na składniki mineralne. A ponadto naszej podopiecznej trzeba dostarczyć gałązek z drzew owocowych oraz suchego chleba, dzięki któremu ściera stale rosnące zęby.
Świnkę należy karmić 2 razy dziennie możliwie w tym samym czasie. Zanim podamy suchy pokarm, musimy usunąć z klatki resztki poprzedniego posiłku – nadgryzione warzywa, zgniłe liście. Przy przyrządzaniu posiłku dla świnki należy pamiętać o odpowiednim urozmaiceniu pokarmu. Naszej podopiecznej nie wyjdzie na dobre, gdy przez 3 tygodnie będzie dostawać tylko suchy pokarm, a potem tylko soczysty.

Rodzaje pokarmu

Pokarm treściwy
Pokarm znajdujący się w sprzedaży składa się zwykle z kukurydzy, pestek słonecznika, orzechów, płatków owsianych, jęczmiennych i pszenicznych. Możemy dodać trochę czerstwego chlebka.
Zbyt duża ilość pokarmu treściwego może zaszkodzić, ponieważ niektóre świnki jedzą "na siłę". Na raz nie należy podawać więcej niż 20 g (1,5 łyżki – podałam to, abyście wiedzieli ile to jest, natomiast nie mówię że trzeba odmierzać pokarm na łyżki).

Pokarm soczysty
Ten rodzaj pokarmu stanowią świeże owoce i warzywa, które podajemy śwince w postaci dodatku do pożywienia treściwego.
Jest on ważny dla zwierzęcia, gdyż świnka tak jak człowiek nie potrafi sama syntezować witaminy C i musi otrzymywać ją w pożywieniu.
Z owoców możemy podawać przede wszystkim jabłka i gruszki.
Świnki nie wolno karmić owocami pestkowymi. Zwierzę je też chętnie różnego rodzaju sałaty i cykorię. Najlepiej jest skarmiać spodnie liście, bo są wolne od środków chemicznych. Ponadto zaleca się dawać ogórki, pomidory, selery, szpinak, rzepę, marchew i ziemniaki. Warzywa nie zaszkodzi posypać ogródkowymi ziołami. Śwince można też podawać trawę, pokrzywy i mniszek pospolity. UWAGA! Nie zbierajcie tych roślin w pobliżu szos czy ulic! Koniczyna, czy kapusta powinny być skarmiane tylko w małych ilościach. Zbyt dużo pokarmu prowadzi do silnych wzdęć.

Pokarm objętościowy
Pokarm objętościowy składa się z siana i drobnej słomy, które pełnią rolę balastu dla przewodu pokarmowego. Dla zachowania zdrowia zwierzątka musimy pamiętać, aby siano i słoma były czyste. Zjedzenie przez świnkę zbyt dużej ilości nieświeżego lub zgniłego siana może wywołać niepożądane skutki.

Zapotrzebowanie na wodę
Dziwny może wydawać się fakt, że przy wystarczająco dużej dawce pokarmu soczystego, świnki dużo piją. Bywają też świnki odwodnione. W klatce koniecznie musi znajdować się pojemnik z zimną, świeżą wodą, tak aby zwierzątko nigdy nie cierpiało z pragnienia.
Wśród świnek zdarzają się "pijacy". W przeciwieństwie do tych co w ogóle nie piją, te prawie bez przerwy opróżniają poidełko – często z nudów. Takim świnkom można zabierać poidełko na pół godziny kilka razy dziennie. Zwierzątku trzeba poświęcić więcej czasu – częściej drapać, głaskać i przytulać.

Błędy popełniane przy karmieniu
Błędów popełnianych przy karmieniu nie należy bagatelizować, gdyż mogą one mieć poważne konsekwencje dla naszego pupilka. Oto kilka istotnych wskazówek, które pomogą tychże błędów uniknąć.
Bywa, że świnki karmione kapustą reagują nań zanurzeniami trawiennymi. Dlatego jeśli chce się podać śwince kapustę trzeba być ostrożnym. Zacznijmy od małych ilości, zwiększając je stopniowo pod warunkiem, że nie nastąpią komplikacje.
Mokra trawa lub świeże (nie dosuszone) siano mogą powodować wzdęcia. Jednak podczas ładnej pogody, kiedy trawa jest sucha, warto udać się ze zwierzątkiem na świeże powietrze, oczywiście zwracając uwagę na obecność psów, kotów lub innych zwierząt mogących zrobić śwince krzywdę.
Nie obawiajmy się, że nasza świnka skubiąc źdźbła trawy zje przy okazji coś szkodliwego. Zwierzęta te bowiem instynktownie omijają rośliny trujące.

Zmysł smaku
Jak dalece zmysł ten jest rozwinięty u świnek, trudno określić. Niektóre świnki mają swoje ulubione pokarmy. Jedne lubią buraki, inne suchy chleb.
Ale większość z nich zjada wszystko tak jakby nie zwracały specjalnej uwagi na smak pożywienia. Nawet trujące rośliny w ogródku skubią z apetytem, a te - wydaje się – wcale nie szkodzą małym łakomczuchom.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum zwierzaki Strona Główna -> Świnki Morskie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin