Forum zwierzaki Strona Główna zwierzaki

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

kondycja

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum zwierzaki Strona Główna -> Opieka,wychowanie i pielęgnacja psa dorosłego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
paulu$
Moderator



Dołączył: 18 Lip 2007
Posty: 481
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: skad? bo ja wiem

PostWysłany: Pon 19:23, 23 Lip 2007    Temat postu: kondycja

Podobnie jak u ludzi jednym z podstawowych problemów zdrowotnych jest otyłość. Wielu właścicieli czworonogów myśli, że trochę więcej kochanego ciała nikomu nie zaszkodzi. Nie ma nic bardziej mylnego, otyłość jest chorobą. Psy z nadwagą mają takie same problemy zdrowotne jak ich właściciele, jak np. cukrzyca, która jest wyjątkowo trudna w leczeniu. Otyłość może również skrócić życie naszego pupila.

Jeżeli nie jesteś pewien czy twój pies ma nadwagę jest kilka prostych sposobów. Pies o normalnej wadze, powinien mieć wcięć w linii talii, a żebra powinny być łatwo wyczuwalne pod skórą. Jeżeli twój pies stracił wcięcie w talii, a żebra są trudno wyczuwalne świadczy to odkładaniu się tkanki tłuszczowej i jak najszybciej trzeba podjąć kroki, aby zapobiec dalszemu postępowi tycia.

Istnieje wiele czynników, które warunkują otyłość u psów. Podstawowe czynniki to przede wszystkim przekarmianie, braku ruchu, niedoczynność tarczycy, inne zaburzenia hormonalne, wiek, płeć i rasa psa. Niektóre rasy mają szczególne uwarunkowania do tycia np. Labrador Retriever , dlatego należy zachować szczególną uwagę w trakcie ich hodowli. Jeżeli Twój pies wykazuje nadwagę warto by je kondycje ocenił weterynarz, który również zaproponuje odpowiedni sposób odchudzania naszego pupila. Poza oceną kondycji psa, należy zastanowić się nad sposobem jego żywienia i rodzajem stosowanej karmy. Wiele firm produkujących karmy, szczególnie te powszechnie spotykane w naszych marketach zachwala swoje produkty jednak należy mieć się na baczności przed nieuczciwymi producentami. Nie zawsze karma nawet z wyższej półki jest odpowiednio skomponowana dla naszego psa, często zawiera wiele niepełnowartościowych składników odżywczych, które w żaden sposób nie przyczyniają się do utrzymania naszego pupila w dobrej kondycji. Dobierając karmę należy zawsze brać pod uwagę wiek naszego pupila, jego masę jak również jego codzienną aktywność fizyczną. Co raz popularniejsze na naszym rynku stają się karmy tzw. ?low calories? o niższej kaloryczności, przeznaczone specjalnie dla psów i kotów z nadwagą. Karmy tego typu najlepiej zakupić u weterynarza lub w sklepie zoologicznym.

W trakcie odchudzania należy również ograniczyć psu wszelkiego rodzaju łakocie, przekąski i psie przysmaki. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy ile wysoko kalorycznych przekąsek pies spożywa pomiędzy właściwymi posiłkami. Czasami zdarza się, że ilość spożytych przez psa kalorii wraz z psimi przysmakami przekracza znacznie kaloryczność normalnego posiłku. Jeżeli Twój jest przyzwyczajony jest do tzw. ?podjadania? zastąp niezdrowe przysmaki gotowaną marchewką czy też specjalnie skomponowanymi, niskokalorycznymi psimi przysmakami, Kolejną zasadą jest nie dokarmianie psa resztkami z naszego stołu, które dla psa są jak najbardziej niezdrowe. Niestety to, co dobre dla nas, nie jest odpowiednie dla naszego pupila ze względu na źle zbilansowane składniki odżywcze zawarte w posiłku i często o wiele wyższą kaloryczność niż zapotrzebowanie energetyczne naszego psa. Poza tym możemy w ten sposób przyzwyczaić psa do tzw. żebrania? i wtedy już żaden posiłek nie obędzie się bez udziału naszego pupila.

Oprócz zmiany diety i nawyków żywieniowych, bardzo ważnym elementem jest ruch. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że ruch jest równie ważnym dla utrzymania naszej kondycji fizycznej, jak również naszego czworonoga. Jeżeli nasz pies ma nadwagę minimalna dzienna dawka ruchu dla naszego pupila nie powinna wynosić minimum 1h. Spacer poranny jak wieczorny powinien wynosić do 30 min, w zależności od rozmiaru psa. Warto również zabrać ze sobą na spacer piłeczkę lub patyk, którą mógłby nasz pupil aportować. Trochę ruchu jeszcze nikomu nie zaszkodziło, dlatego dobrym pomysłem jest również poranny jogging z naszym przyjacielem u boku Smile.

Spadek masy ciała psa powinien być stopniowy, najlepiej, aby nasz pies tracił na wadzę 1 do 2 % swojej wagowej nadwyżki na tydzień. Należy regularnie ważyć naszego pupila.
Głóną przyczyną psiej otyłości jest przekarmienie i brak aktywności fizycznej, dlatego należy pamiętać, aby dieta naszego psa była odpowiednio zbilansowana, a spacery i zabawa towarzyszyły mu każdego dnia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum zwierzaki Strona Główna -> Opieka,wychowanie i pielęgnacja psa dorosłego Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin