Forum zwierzaki Strona Główna zwierzaki

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

10 sposobów na to by pies był wietrznie młody

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum zwierzaki Strona Główna -> Opieka,wychowanie i pielęgnacja psa dorosłego
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
paulu$
Moderator



Dołączył: 18 Lip 2007
Posty: 481
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: skad? bo ja wiem

PostWysłany: Pon 19:21, 23 Lip 2007    Temat postu: 10 sposobów na to by pies był wietrznie młody

# Okresowe badania weterynaryjne – jeżeli Twój pies wkroczy już w wiek „seniora” ważne jest, aby przeprowadzać okresowe badania, które pozwolą wykluczyć poważne schorzenia jak również umożliwią profilaktykę chorób wieku starczego jak np. schorzenia kardiologiczne, reumatyzm.

# Obserwacje zachowań pupila – bardzo ważną rzeczą, aby bacznie obserwować zachowanie naszego psa w domu. Niektóre choroby bywają trudno do rozpoznania w początkowej fazie rozwoju, jednak istnieją symptomy, które wskazują na to, że Twój czas nie czuje się najlepiej. Nagła utrata masy ciała, brak apetytu, problemy z przyjmowaniem i wydalaniem płynów, problemy z oddychaniem, spadek aktywności fizycznej, apatia, zmiany skórne, mogą świadczyć o problemie zdrowotnym Twojego psa.

# Kontrola wagi – z wiekiem następuje spadek aktywności fizycznej Twojego psa, więcej niż biega, rzadziej się bawi, a to w prostej linii może prowadzić do otyłości. Nadwaga u psów podobnie jak u ludzi jest chorobą i należy liczyć się z jej poważnymi konsekwencjami (jak np. choroby układu krążenia, choroby nerek, wątroby i nerek).

# Jak spacer to tylko na lince – generalnie psy „podwórkowe” żyją krócej, ze względu na większe narażenie na niekorzystne czynniki środowiska jak np. patogeny, pasożyty, trucizny. Nie znaczy to, że należy naszego „seniora” trzymać w zamknięciu. Należy jednak pamiętać o tym, że starszy pies może mieć przytępiony słuch i węch i w porę może nie zauważyć grożącego mu niebezpieczeństwa np. nadjeżdżającego samochodu, dlatego nasz pupil powinien korzystać z ogrodzonego wybiegu lub wychodzić na spacer tylko i wyłącznie na smyczy.

# Dbaj o bezpieczeństwo swojego pupila – w naszym domu znajduje się wiele substancji, które mogą być toksyczne dla naszego psa. Dlatego należy pamiętać o tym, aby usunąć z zasięgu psiego pyska takie substancje jak: odmrażacze do szyb, trutki na myszy i szczury, niektóre rośliny doniczkowe, baterie, leki itd.

# Odżywianie – starszy pies potrzebuje zbilansowanej diety, przede wszystkim o mniejszej zawartości kalorii. Na rynku istnieje wiele karm przeznaczonych dla „Seniorów” o niższej zawartości kalorii tzw. „law fat”, jak również o większej zawartości błonnika „high fiber food”, które regulują pracę jelit i dostarczają energii, odpowiednio do trybu życia starszego psa.

# Ćwiczenia fizyczne – wysiłek fizyczne poprzez długie spacery, zabawy wpływa na poprawę ogólnej kondycji psa. Ruch poprawia wydolność układu krążenia, wzmacnia mięśnie, poza tym wpływa korzystnie na psychikę naszego psa, poprzez budowanie więzi między psem a jego właścicielem.

# Sterylizacja - właściciele psów często skarżą się, że zachowanie ich psa wraz z wiekiem uległo niekorzystnym zmianom. Często wiele psów wykazuję nadmierną pobudliwość, a nawet agresję wobec swojego właściciela, domowników czy też innych psów. To znak, aby zastanowić się na kastracją/ sterylizacją naszego pupila, ponieważ za tego typu zachowania odpowiedzialne są hormony płciowe. Istniej wiele opinii lekarskich, które wskazują na wiele pozytywnych aspektów tego zabiegu, w chwili gdy nasz pies ma już za sobą wiek reprodukcyjny. Niewątpliwą korzyścią jest zmniejszenie ryzyka zachorowania w starszym wieku na raka sutka czy raka jajnika u
suk, jak również raka jąder w psów. Poza tym zachodzi wiele korzystnych zmian w psychice psa. Nasz pies staje się łagodnym „domownikiem”, ponieważ nie ma już potrzeby eskapad „na własną łapę”.

# Dbaj o dobre samopoczucie swojego pupila – to, że nasz pies jest już starszym panem lub panią nie oznacza, że nie lubi się już bawić, chodzić na długie spacery, być rozpieszczanym przez swojego Pana. Należy również pamiętać o tym, ze nigdy nie jest za późno, aby nauczyć naszego pupila paru sztuczek, a może brak młodzieńczej werwy nam w tym pomoże

# Musisz uświadomić sobie kiedy Twój pies jest już stary – generalnie psy mniejszych ras żyją dłużej. Uważa się, że psy o masie ciała do 10 kg starzeją się dopiero między 9 a 13 rokiem życia, psy ras średnich (do 25 kg) między dziewiątym a jedenastym, duże rasy (do 45 kg) w wieku 7 – 9 lat, a molosy (powyżej 45 kg) między szóstym a dziewiątym rokiem życia.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum zwierzaki Strona Główna -> Opieka,wychowanie i pielęgnacja psa dorosłego Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin