Forum zwierzaki Strona Główna zwierzaki

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

koń sie kładzie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum zwierzaki Strona Główna -> Konie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
paulu$
Moderator



Dołączył: 18 Lip 2007
Posty: 481
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: skad? bo ja wiem

PostWysłany: Pią 14:40, 27 Lip 2007    Temat postu: koń sie kładzie

Koń się kładzie

NATURALNA POZYCJA LEŻĄCA - źrebaki leżą bardzo chętnie, nawet przez dosyć długi czas, wyciągając się na całą długość, w słońcu, koło matki i jest to zupełnie normalne. Konie dorosłe nie kładą się nigdy i ą na stojąco (pozwala im na to budowa anatomiczna). Inne natomiast ą na leżąco, w pozycji na boku, z podkurczonymi nogami. Dorosły koń bardzo rzadko kładzie się w pozycji bocznej, wyciągnięty na całą długość, a gdy już to robi, nie pozostaje w niej zbyt długo, ponieważ przeszkadza mu wzajemny ucisk niektórych mięśni i organów wewnętrznych. Bardzo często zdarza się, że koń kładzie się, żeby się wytarzać, niekiedy wykonuje przy tym nawet pełny obrót. Wreszcie, u klaczy, leżenie może być całkiem naturalną oznaką zbliżającego się porodu.

PATOLOGICZNA POZYCJA LEŻĄCA - pozycja leżąca może jednak stanowić niekiedy powód do niepokoju. Koń cierpiący z powodu kolki może kłaść się i wstawać dosyć często i gwałtownie. Zazwyczaj towarzyszą temu inne objawy: pocenie się, niespokojne zachowanie, grzebanie kopytem w ziemi, przebarwienie śluzówki, przyspieszony oddech itp. Największym niebezpieczeństwem, poza samą kolką, jest w takim przypadku gwałtowny upadek na ziemię, mogący spowodować pęknięcie jakiegoś organu wewnętrznego (żołądka, woreczka żółciowego, rzadziej pęcherza), zwłaszcza jeżeli jest on pełny.
Koń, który zazwyczaj nie kładzie się, a nagle zaczyna to robić, może też cierpieć na anemię, ochwat, przemęczenie, ewentualnie na jakieś bóle (mięśniowe, stawowe lub inne). W takim przypadku trzeba go obserwować, zmierzyć temperaturę, zbadać kopyta w poszukiwaniu anormalnej ciepłoty, obejrzeć śluzówki, a w razie jakichkolwiek podejrzeń wezwać weterynarza.
Szczególny przypadek to znieczulenie ogólne. Koń bowiem znajduje się wówczas w pozycji leżącej, na boku lub na grzbiecie. Jeżeli znieczulenie jest krótkotrwałe, zazwyczaj nie ma większych problemów i zwierzę szybko się podnosi, jako że nowoczesne środki anestezjologiczne są godne zaufania. Trudności pojawiają się, gdy znieczulenie trwa dłużej (zwykle dwie godziny). Wszystkie stosowane w anestezji środki mają skutki uboczne, zakłócają bowiem pracę serca i dróg oddechowych. Gdy koń leży na twardym podłożu (na ziemi lub stole operacyjnym), mięśnie są przygniecione jego własnym ciężarem. Poza tym, z powodu rozkurczowego działania środków znieczulających, mięśnie są gorzej ukrwione i gorzej dotlenione. Może wówczas wystąpić dystrofia poznieczuleniowa, lżejsza lub cięższa, niekiedy nawet całkowicie uniemożliwiająca koniowi wstanie. Z tego właśnie powodu koń powinien być ułożony wygodnie (na słomianej podściółce lub na materacu, z nogami na poduszkach), a nad właściwym dotlenieniem i utrzymaniem odpowiedniego ciśnienia tętniczego musi czuwać anestezjolog. Przy spełnieniu wszystkich warunków można stosować nawet bardzo długie znieczulenie (do siedmiu czy nawet ośmiu godzin).

PROBLEMY ZE WSTAWANIEM - w większości przypadków problemy wynikają z tego, że koń wstaje w zbyt ciasnym pomieszczeniu (boksie). Niekiedy też próbuje się podnieść na śliskim podłożu (sytuację pogarszają jeszcze podkowy), a jego wysiłki okazują się daremne. W takim przypadku dobrze jest owinąć kopyta zgrzebnym płótnem. Jeżeli natomiast nie chcemy, żeby koń już wstawał, wystarczy unieruchomić mu głowę, przyciskają mocno do ziemi. W tym czasie zyskamy czas na owinięcie kopyt. Osoba trzymająca głowę musi znajdować się poza zasięgiem nóg, w przeciwnym bowiem przypadku naraża się na kopnięcie.
Po zabiegu chirurgicznym koń powinien wstawać na otwartej przestrzeni (trawnik, duży boks lub maneż) lub w boksie specjalnie do tego przeznaczonym. Gdy znieczulenie przestaje działać, koń wstaje bardzo szybko, ale często jest jeszcze nieco oszołomiony, ma problemy z utrzymaniem równowagi i niekiedy uda mu się stanąć dopiero po dwóch lub trzech próbach.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum zwierzaki Strona Główna -> Konie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin